פרופסור אליעזר יפה ז"ל

לחצו כאן לתרומה עבור קרן "אחים לבית" ע"ש פרופ' אליעזר ד. יפה.
לחצו כאן לצפייה בראיון עם פרופ' יפה ז"ל אשר נערך ימים ספורים לפני פטירתו. 

כ"ט אייר תשע"ז
25/05/2017

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית מודיעה בצער רב על פטירתו של נשיא האגודה ומייסדה, פרופסור אליעזר דוד יפה, והוא בן 84 במותו. פרופסור יפה השאיר אחריו שני אחים, ארבעה ילדים, שבע-עשרה נכדים ונין אחד. כל בית האגודה אבלים ומשתתפים בצער המשפחה: חברי הדירקטוריון, הצוות, המתנדבים ועשרות אלפי המשפחות שזכו לסיוע בזכות מפעלי החסד שהקים.

פרופ' יפה הקים את האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית לפני כ-27 שנה והפך אותה לארגון ההלוואות ללא ריבית הגדול ביותר בעולם, רק השנה ציין הארגון את חלוקתם של כמיליארד שקלים בהלוואות ללא ריבית אשר סייעו לאורך שנים לעשרות אלפי משפחות בישראל לצלוח משברים כלכליים. בשנים האחרונות שימש פרופ' יפה כנשיא האגודה וכחבר דירקטוריון בארגון וגם בימיו האחרונים לקח חלק פעיל בפעילותו.

פרופ' יפה עלה ארצה מארה"ב ב 1960 והיה מחלוצי העבודה הסוציאלית בישראל ומראשוני המורים לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. רבים ממחקריו וספריו של יפה עוסקים בחקר המלכ"רים, הפילנתרופיה וניהול עמותות. מחקרים אלה גם הובילו אותו להקמת האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית ולגיבוש תפיסת ההפעלה האפקטיבית והמיוחדת שלה, השמה דגש על "מיחזור" רב פעמי של כספי התרומות תוך הקפדה על תקורות נמוכות מאוד.

במהלך השנים זכה באותות הוקרה ובפרסים שונים, בהם יקיר ירושלים, פרס יושב ראש הכנסת, אות הנשיא למתנדב, ופרס כנס שדרות. בימים האחרונים אף התבשר על זכייתו בפרס בוני ציון שאותו היה צפוי לקבל במהלך השבוע הבא.

יו"ר האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, עו"ד אופיר עוזרי: "קשה לדבר על אליעזר בלשון עבר, הוא מסוג האנשים הייחודיים. מצד אחד היה איש חזון ומצד האחר פעל נמרצות להגשמתו, ובשני התחומים היה משכמו ומעלה. הליכתו של אליעזר מאיתנו הינה אבדה קשה לחברה הישראלית בכללותה, לאגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית ולי באופן אישי עד מאוד. אליעזר השאיר אחריו את חזונו ומשאלתו לעזור לאותם "עובדים עניים" בישראל, ואנו באגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית נעשה כל שביכולתנו להמשיך את דרכו ולהמשיך ולהגשים את חזונו. יהיה זכרו ברוך".

מנכ"ל האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, שגיא בלשה: "הליכתו של אליעזר הינה אבדה קשה לארגון. מעטים הם אנשי החזון שרגליהם על הקרקע והם יודעים להפוך רעיון נשגב למציאות חיה. אליעזר נמנה על אנשים אלו וגם בחודשים האחרונים לחייו היה פעיל בהתווית חזונו העתידי והצמחת הארגון למחוזות חדשים, זאת כאשר טובת הנזקקים והחלשים היא נר לרגליו".

 

קורות חייו בהרחבה

פרופ' אליעזר יפה נולד בשנת 1933 בקליבלנד אוהיו – ארצות הברית. משפחתו, משפחה דתית מזרם "הפועל המזרחי", הגיעה לארצות הברית ממזרח אירופה בראשית שנות העשרים וניהלה עסקי מכולת וטקסטיל.
את השכלתו רכש אליעזר בבית הספר היסודי והתיכון שבקליבלנד וכן ב"תלמוד תורה" שבו למד בשעות אחר הצהריים. בהמשך התקבל ללימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה ב Yeshiva University (YU) בניו-יורק.

בשנת 1955, כשהוא בעל תואר ראשון בסוציולוגיה ובפסיכולוגיה, עזב אליעזר את ניו יורק ושב לקליבלנד, ובאמצעות מלגה שקיבל נרשם ללימודי תואר שני בעבודה סוציאלית. עם שני תארים ביד ותפקיד יו"ר הקן הקליבלנדי של "השומר הדתי" (לימים "בני עקיבא") החליט בשנת 1956 לבקר בישראל מאחר ושמע באותם ימים שמע כי הסוכנות היהודית ובית חולים "הדסה" מחפשות אנשי מקצוע בתחום הבריאות הציבורית והרווחה להתנדבות במעברות העולים. בהנחייתו של הפסיכיאטר הראשי של הדסה הגיע אליעזר למעברת תלפיות בירושלים והחל לעבוד בקרב העולים שחיו באוהלים ובפחונים, בתנאי סניטציה ומזג אוויר קשים. כשסיים את שליחותו חזר לקליבלנד כשהוא נחוש להשתקע בישראל ולהיות מעורב במדיניות הנוצרת בה, וזאת לא לפני שיסיים את לימודי הדוקטורט שלו.

ואכן, עם סיום לימודיו קיבל אליעזר מכתב מהאוניברסיטה העברית שבו הוא מוזמן להגיע ארצה כדי להיות שותף בהקמת בית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. אליעזר עיצב את תכנית הלימודים בתחום שיטות המחקר וסטטיסטיקה, היה יו"ר ועדת הקבלה של בית הספר, השקיע בחיזוק בית הספר וכתב מחקרים, מאמרים רבים וספרים בנושאי טיפול בילדים במסגרות מחוץ לבית, כגון השמה במוסדות, אימוץ ילדים ומשפחות אומנה.

במקביל לעבודתו באוניברסיטה, הקים אליעזר בשנת 1990 את "האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית". ארגון פילנתרופי המעניק הלוואות ללא ריבית לישראלים עובדים במטרה להתגבר עם משברים כלכליים. בזכות פעילותו של אליעזר התעצם הארגון וציין בימים אלה את חלוקתם של כמיליארד ₪ בלמעלה מ 58,000 הלוואות ללא ריבית.

בשנת 2000, לאחר 40 שנות עבודה באוניברסיטה העברית, כשבאמתחתו מגוון עשיר של תפקידים, פרש פרופ' יפה לגמלאות. מאז המשיך לפעול נמרצות ב"אגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית" ובקידום חקר הפילנתרופיה והעמותות בישראל. עד יום מותו שימש פרופ' יפה כפרופסור אמריטוס בפקולטה לעבודה סוציאלית שבאוניברסיטה העברית בירושלים; יו"ר משותף ב'מרכז לחקר הפילנתרופיה והעמותות בישראל, ונשיא (בהתנדבות) של "האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית".

 

תפקידים ופעילויות

פעילות אקדמית בתחום הפילנתרופיה – פרופ' יפה שימש כפרופסור אמריטוס לעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית בירושלים והיה הראשון לכהן כראש קתדרת Centraid – L. Jacques Menard לחקר ההתנדבות, המלכ"רים והפילנתרופיה – הקתדרה היחידה בתחום זה בישראל, במסגרת תכנית הלימודים לתואר שני בניהול עמותות באוניברסיטה העברית. במסגרת תפקידו הנחיל תפיסה חדשה ומיוחדת לגבי הצורך לכלול מיומנויות של גיוס כספים ושותפות עם הפילנתרופיה הבינלאומית, כחלק מלימודי עבודה סוציאלית.

פעילות חברתית – היה חבר בוועדות מקצועיות וציבוריות רבות: שימש יועץ משרד העבודה והרווחה וכיהן כחבר בוועדות מיניסטריאליות אחדות, כולל ועדת ראש הממשלה (גולדה מאיר) לנוער ולילדים במצוקה; מועצת ראש הממשלה (שמעון פרס ויצחק שמיר) למדיניות רווחה חברתית; ועדת נשיא המדינה (חיים הרצוג) למתנדבים מצטיינים; ובוועדה לקביעת קו העוני בישראל.

שירותי רווחה – עמד בראש האגף לשירותי רווחה בעיריית ירושלים והנהיג רפורמות חשובות במבנה האגף ובפעילויותיו שחלקן אומצו על ידי רשויות נוספות.

יוזמות חברתיות– ב-1973 היה ממייסדי "אגודת זהב"י" שהציבה לה מטרה להגן על זכויותיהן של משפחות ברוכות ילדים ולשפר את איכות חייהן; היה חבר בוועדה המרכזית של איגוד העובדים הסוציאליים בישראל; חבר, מייסד ויו"ר הוועדה האקדמית של הקרן הספרדית הבינלאומית לחינוך (ISEF); מיוזמי האיגוד המקצועי למפתחי משאבים בישראל (Israel Association of Professional Fundraisers); ומייסד "קרן יפה – מפעלי רווחה וחינוך בישראל".

ייעוץ מקצועי– היה חבר במועצת העובדים הסוציאליים ובהנהלת המועצה הלאומית להתנדבות; שימש יועץ לקרן רוטשילד, לקרנות פילנתרופיות פרטיות ולתורמים פרטיים בישראל ובחו"ל.

חיבורים ופרסומים – פרופ' יפה הוציא לאור 14 ספרים על רווחת הילד והמשפחה בישראל – על ילדים במוסדות, אימוץ ילדים מחו"ל, השמה מחוץ לבית, סטראוטיפים עדתיים, תלמידי טעוני הזדמנויות באוניברסיטה, על חקר הפילנתרופיה וגורלם של תרומות מחו"ל, מפוני ימין-משה, נוער עבריין ועוד. במקביל היה חבר במערכת כתב העת לעבודה סוציאלית "חברה ורווחה" וכיהן כחבר מערכת כתב העת הבינלאומי "Public Management Review". כתב הספר "נתינה בתבונה" (Giving Wisely), שהופץ בין הקהילות היהודיות בארץ ובחו"ל.
בשנת 2000 הקים את האתר "נתינה בתבונה" וכלל בו את כל העמותות הרשומת הפועלות בישראל. האתר נועד להביא לשקיפות של מידע אודות ארגוני המגזר השלישי בישראל; להפיץ מידע ופרופילים של עמותות לציבור הישראלי והבינלאומי; ולדרבן את משרדי הממשלה בישראל (משרדי האוצר, הפנים והמשפטים) לקבל על עצמם את האחריות לספק לציבור בישראל ובחו"ל, כנורמה, מידע עדכני על כל העמותות הרשומות בישראל.

עזרה בחקיקה– בשנת 2001 סייע לוועדת חוקה הוק ומשפט בכנסת בכתיבה ובשינוי חוק האימוץ. הוספת חוקים, בנוגע לנושא האימוץ הבין-ארצי, איפשרה פעם הראשונה בתולדות המדינה לעמותות מקצועיות לטפל בנושא האימוץ ילדים מחו"ל ופתחה בכך, לאלפי זוגות ישראלים, אפיק חיוני ביותר לאימוץ חוקי של ילדים מחו"ל.

פרסים ותעודות– פרופ' יפה הוא חתן "פרס יושב ראש הכנסת" על הפעילות באגודה; בעל "אות יקיר העיר ירושלים", ו"אות הנשיא". במהלך כהותנו כנשיא "האגודה להלוואות ללא ריבית" זכה הארגון בתעודות הוקרה ממשרד הקליטה ומפיקוד העורף על השתתפותה במתן הלוואות בזמן מבצע "עמוד ענן" ו"צוק איתן" לעסקים בצפון ובדרום הארץ.

קישור לארכיון האישי של אליעזר

לחצו כאן לתרומה עבור קרן "אחים לבית" ע"ש פרופ' אליעזר ד. יפה