כיצד הוקמה האגודה

סיפור של נתינה בן 25 שנה

ההיסטוריה של האגודה הישראלית להלוואת ללא ריבית ע"ר

האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית ע"ר צמחה מתוך רצונו של פרופסור אליעזר יפה לתרום לקליטת העלייה מברית המועצות לשעבר ומאתיופיה בסוף שנות השמונים. לאחר ביקורו במרכז קליטה, הגה פרופ’ יפה את רעיון הקמת העמותה למתן הלוואות ללא ריבית.

פרופ’ יפה: "הבאתי את ילדיי למרכז הקליטה כדי לראות את המרכז ואת העולים החדשים המגיעים לארץ. באותו רגע הגיעו למרכז אוטובוסים עם עולים מאתיופיה שהגיעו היישר משדה התעופה. הסברתי לילדיי כי הם עדים להיסטוריה בהתהוותה – קיבוץ גלויות!

כך הכל התחיל

"לאחר שחזרנו הביתה חשבתי לעצמי – אני חייב להיות מעורב. ידעתי שבסוף השנה הראשונה, אחרי העלייה, מפסיקה הסוכנות היהודית את תמיכתה והעולה החדש הופך לישראלי לכל דבר – לפני שהוא שולט בשפה החדשה, ללא קשרים ומערכת משפחתית תומכת, וללא הכנסה סבירה".

יחד עם חברים ועמיתים, סלל פרופ’ יפה את הדרך הטובה ביותר לעזור לעולים החדשים. “לא רצינו לאסוף תרומות של ריהוט ובגדים משומשים, או מזון, להקים מחסנים עבור המוצרים האלה ולרכוש משאיות כדי לחלקם. בנוסף מפעלים כאלה היו מגבילים מאוד את יכולתם של העולים לפתח כלכלה עצמאית. ידענו שרצוי לאדם להיות עצמאי ולרכוש בעצמו את המוצרים הנחוצים לו. לכן בחנו את שמונה מעלות הצדקה של הרמב”ם", משחזר פרופ’ יפה. "והמעלה הגבוהה ביותר היא לתת לנזקק הלוואה ללא ריבית או מקום עבודה שמאפשר לו לעזור לעצמו, לשמור על כבודו ולהפכו לעצמאי".

חדר קטן, בעיר גדולה

פרופ’ יפה כתב מאמר על הנושא בעיתון ג’רוסלם פוסט, וידידים ותורמים מישראל וארה”ב התרשמו מהרעיון ואספו 20,000 דולר (כ60,000 ₪.) עם התרומות הראשונות האלה נרשמה "האגודה הישראלית להלוואות ללא-ריבית ע"ר" (The Israel Free Loan Association, A.R.  IFLA) כעמותה ישראלית מוכרת, ללא מטרת רווח.

"בשנת 1990, בחדר קטן בירושלים ושולחן במרכזו – מתנדבים מצדו האחד ומבקשי ההלוואות מצדו האחר – התחלנו להעניק הלוואות”, נזכר פרופ’ יפה. עד מהרה הורחבה הפעילות והאגודה החלה להציע הלוואות לעולים חדשים בכל רחבי הארץ.

10 שנים לאחר מכן כבר העניקה העמותה הלוואות בסכום מצטבר של יותר מ100 מיליון ₪, בשנת 2005 הוענקו הלוואות בסך של כ170 מיליון ₪, וב-2008 יותר מ-כ345 מיליון ₪. היום, עומד סכום ההלוואות המצטבר במיליארד שקלים.

הקליקו כאן לצפות בסרטון על האגודה.